Haziran 15, 2022 | Cilt Bakımı |

Günlük iş koşuşturması içerisinde cildimize olan değeri pek de verememekteyiz. Fabrikalarda veya sanayilerde çalışan kişilerin ellerine baktığımız zaman hep pürüzlü yara bere içinde olduğunu illa ki fark etmişizdir. Bunun yanı sıra ev hanımlarının da bir yandan yemek yapma ile diğer yandan da bulaşıkları yıkamaları nedeni ile ellerinin aşındığını görürüz. Bu durumlar ne kadar istenmese de gerçekleşen durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ellerin pürüzlü ve aşınmış olması durumu da dış görünüş açısından yaşlanmış hissi verebilmektedir. Bu sorunları yaşayan kişiler içlerini ferah tutmalıdır. Çünkü elleri aşınmış ve yara bere içinde olan kişiler yapılacak olan maskeler sayesinde eskisi gibi sağlıklı ellerine kavuşması sağlanmaktadır. Ellerin iyileştirilmesini sağlamadan önce maske için kullanılmış olan karışımların ellerinize veya vücudunuza karşı alerji yapıp yapmadığı konusunda iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Skincare. Woman taking care of her dry complexion.

Yumuşak Ellerin Özelliklerini Kaybetmemesi Adına Neler Yapılabilir?

Özellikle ev hanımları neredeyse günlerinin yarısını mutfakta bulaşık yıkayarak geçirmektedirler. Yıkanmakta olan bulaşıklar deterjanlar sayesinde kolay bir şekilde çıkmaktadır. Fakat kullanılan deterjanlar ellerin aşınmasına ve kuru bir cilde dönüşmesine sebep olmaktadır. Ellerin deterjanlar yüzünden kuruması demek sertleşmeye neden olabileceği için sertleşen eller de aşınmaya yol açmaktadır. Bu gibi durumlardan sıkıntılar çekmemek adına yıkanacak olan bulaşıkların üzerlerine deterjan dökülmeden önce kesinlikle eldivenler takılmalıdır. Deterjanlardan korunmak için özel olarak üretilen eldivenleri marketlerde veya pazarlarda kolay bir şekilde bulmanıza olanak sağlanmaktadır.

Vücudunda bulunan yağları kaslara çevirmek için sporcuların gitmiş oldukları spor salonlarında bulunan aletleri kaldırmadan önce eldivenleri giymek oldukça önemlidir. Çünkü salonda bulunan ağır aletler kaldırılarak veya çekilerek çalışılması sağlanır. Bu aletler ağır olmasından dolayı salonda çalışma yapan kişinin el kısmını oldukça fazla bir şekilde zorlanmasına neden olur. Eli zorlanan bir kişi de ise aşınmalar ve yanmalar meydana gelir. Durum böyle olunca da ellerinin yumuşak bir dokuya sahip olması tabi ki de beklenemez. Ağırlık aletlerinin ellere zarar vermesinin altında yatan en temel etkenin aletlerin demir olmasından kaynaklandığını söylemek gerekiyor.

Elleri doğuştan sert olanlar veya herhangi bir işte çalışarak sert ellere sahip olanlar için geceleri yatmadan önce el kremlerini sürmeleri elleri açısından oldukça önemli olmaktadır. Ele sürülen kremler ellerin hem yumuşacık olmasına katkı sağlarken hem de ellerin daha sağlıklı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Ele sürülecek olan kremlerin yanı sıra ellerin akşamları ılık su yardımı ile ovulması sağlanmalıdır. Bu ovulmanın temel amacı ise elin iç kısmında bulunan kan damarları gevşetilerek ellerin yumuşak dokuya kavuşmasını sağlamaktadır.

İnsanlık için en önemli besin kaynağı olan suları bol miktarda içmek her şeye yararı olduğu gibi ellerin yumuşak olmasına da katkı sağlamaktadır. İçilecek olan suyun haricinde ise düzenli bir şekilde beslenme yaparak sert olan ellerin yumuşak dokulara kavuşması görevi yerine getirilmiş olunmaktadır.

Ellerin Yumuşak Olması İçin Doğal Çözümler

Elleri sert olan kişiler için 1 yemek kaşığı ölçümünde zeytin yağı ile yine 1 yemek kaşığı ölçümünde şeker karıştırılarak ellere sürülmesi sağlanır ise ellerin yumuşaması adına büyük adım atılmış olur.

Gliserin şurupları ile gülsuları sayesinde ellere doğal maskelerin yapılaması işlemi de elleri yumuşak yöntemlerdendir.

Vazelinin ellerin yumuşak olması adına görevinin yanı sıra ele sürülecek olan limonlar da ellerin yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlamaktadır.