Şubat 4, 2022 | Cilt Bakımı |

Pirincin saymakla bitiremeyeceğimiz birçok faydası bulunmaktadır. Ev hanımları pirinçler sayesinde sofralarına zengin içerikler katabilmektedir. Bir de pirinçlerin cilt bakımı yapan kadınlar için önemli rolleri bulunmaktadır. Pirincin içerisinde bulunan asitler güzellik bakımı yapılması açısından oldukça fazla bir değere sahip olmaktadır. Pirincin içerisinde bulunan yararlı asitler kadınların daha güzel ve genç bir görünüme sahip olmasında önemli bir etken konumunda olmaktadır. Pirincin dünya genelinde Asya bölgelerinde tüketildiği bilinmektedir. Asya’da pirince olan düşkünlük hem yemek kültüründe kendini gösterirken hem de cilt bakımı ve güzellik açısından oranın kadınlarını ön plana çıkarmaktadır. Düzenli ve programlı bir şekilde pirinç ununun maskesini yapan kadınlarda sivilcelerin az çıkması, güneş lekelerinin kaybedilmesi ve ciltlerinin beyazlatılması sağlanmaktadır. Yüzde bulunan güneş yanıklarının pirinç unu sayesinde giderilmesi demek kişinin göründüğü yaştan daha da genç gibi görünmesi sağlar.

Asya’da pirinç kullanımının fazla oluşundan bahsetmişken Japonya’da pirinç tüketiminin de bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Japonlar pirinçleri yemek kültürlerin oldukça fazla bir şekilde aktif olarak kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Japonlar pirinç unu maskelerini günlük olarak kullandıkları için yüzlerini de güneşe karşı korumuş olmaktadırlar. Pirinç unundan yapmış oldukları maskeleri vücudunun geneline uygulayarak güneş ışınlarından korunmayı da bilmektedirler.

Pirinç Ununun Yararları Nelerdir?

Pirincin içerisinde insana yararlı olabilecek birçok madde bulunmaktadır. Bu maddeler arasında potasyumlar, kalsiyumlar, fosforlar ve proteinler gibi insan vücuduna müthiş derecede faydası olan maddeler bulunmaktadır. Bu özellikli maddelere sahip olan pirinç unlarından yapılan maskeler cilde ilk uygulandığı andan itibaren etkisi de hemen başlamaktadır. Pirinç unu maskesinin faydaları arasında hem kişinin güzel olmasını sağlamasının yanı sıra insanın yaşlanmasını da ertelemektedir.

Pirinç unu maskesi cildi esmer olan veya kısmen kara olan kişilerde 1 veya 2 ton değerinde açtığı görülmektedir. Bunun yanı sırada Japonya’da kadınlar pirinç tarlalarına pirinç toplamaya gitmeden önce pirinç unu maskesi yaparak güneş altında fazla kaldıkları için kendilerince koruma yöntemi belirlemiş olmaktadırlar. Tabi ki de bu belirlenen yöntem güneş ışınına karşı alınabilecek etkili bir tedbir olarak bilinmekte ve uygulanmaktadır. Cilt rengi açılan kişilerinde ciltlerinde bulunan lekelerin ortadan kaybolduğu gözükmektedir. 

Pirinç unu maskesi yapan kişilerin vücutları nem kazanır. Nem kazanan bir vücut ise daha yumuşak olma özelliği taşır. Hem cildin yumuşak kalması sağlanırken hem de cildin sıkılaşmasını sağlayarak daha diri görünmesinin yolunu da açmış olmaktadır.

Bu arada pirinç unu maskesi yapmak isteyip de elinde yeteri kadar malzemesi olmayan kişiler için çok basit bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem ise, 3 veya 4 çay kaşığı kadar olan pirinçleri bir su dolu kap içerisine koyarak karıştırması sağlanmalıdır. Bu sayede pirincin içerisinde bulunan yararlı asitler suyun yüzeyine çıkması sağlanır. Böylelikle meydana gelen karışımlı suyu yüzünüze sürerek pirinç unu maskesi yapmış olursunuz.

Pirinç Unu Maskesi Yapma Zamanları

Pirinç unu maskesi zararlı olmayan bir güzellik bakım etkenidir diyebiliriz. Yüzünde sivilceler veya yaralanmalar olan kişilerin pirinç unu maskesini her gün uygulaması gerekmektedir. Fakat cildinin rengini açmak isteyen veya cilt güzelliği için yapan kişilerin 3 gün ara ile maskeyi yapmaları tavsiye edilmektedir.